Till innehållet

Uppskattad satsning på fritidskort för unga

Nyhet publicerad: 17 feb 2026

Drygt 1 850 av cirka 1 900 elever i årskurs 7-9 har idag tillgång till fritidskortet som gör att de åker utan kostnad i kollektivtrafiken kvällar, helger och lov.
– Kul att vår satsning har blivit så populär! Hoppas verkligen att våra ungdomar nyttjar denna möjlighet till hållbart resande, säger Per Vorberg (M), kommunstyrelsens ordförande.

Två unga tjejer åker buss.

Foto: Michael Erhardsson, Mostphotos

För att uppmuntra unga till en aktiv fritid, men också erbjuda miljömässigt hållbara resor i kollektivtrafiken införde Härryda kommun ett fritidskort under förra året. Fritidskortet ger högstadieelever som är folkbokförda i kommunen fria resor i kollektivtrafiken (zonerna A, B och C) mellan klockan 14 och 24 på vardagar samt dygnet runt under helger, lov och helgdagar.

Uppskattad satsning

Vårdnadshavare beställer fritidskortet via en e-tjänst på kommunens webbplats och gensvaret har varit mycket stort. Nästan samtliga av alla 1 900 elever har i dag tillgång till kortet.

– Det här är en satsning från oss i Alliansen som syftar till att skapa större rörlighet för våra högstadieelever, och där kollektivtrafiken ska kunna vara ett naturligt alternativ att ta sig till och från aktiviteter och kompisar, säger Per Vorberg (M), kommunstyrelsens ordförande.

Kostnad: 7,2 miljoner per år

Mölndal och Tjörn är exempel på andra kommuner som också erbjuder fritidskort i samma omfattning som Härryda. Andra kommuner som till exempel Mark och Alingsås erbjuder fritidskort under vissa lov.

Beslutet att införa kortet togs i samband med Alliansens budget 2025. Kostnaden för satsningen är 7,2 miljoner kronor per år.

Fritidskort ungdomar i årskurs 7-9 - Härryda kommun

Kan vi göra sidan bättre?

Lämna dina synpunkter

Ange din e-postadress om du önskar svar på din synpunkt