Nu ska det sopas rent på gator och torg i kommunen
Cykelbanor, trottoarer, gator och torg – under veckan startar ett arbete som innebär att våren ger sig till känna på allvar. Nu ska grus och stenflis sopas upp.
– Väder och vind påverkar alltid, men vår målsättning är att vara klara med allt den 15 maj, säger Jonny Rosander, driftingenjör på Trafik.
Maskinföraren Mattias Wallgren gav sig ut för att provköra och sopa vid Wendelsberg i Mölnlycke redan i fredags. Den här veckan startar arbetet på allvar i kommunen.
Redan förra veckan kunde en och annan maskin skymtas provköra på cykelbanorna i Mölnlycke. Denna veckan startar dock arbetet med att få rent på vägar, trottoarer och cykelbanor på allvar i hela kommunen.
I år finns det skillnader mot tidigare år när enheterna Trafik respektive Fastighet sätter igång med arbetet.
Målet: Bli klara tidigare
Kommunen har inför årets arbete med gatusopning tagit in mer resurser, och därmed är målet att allt ska bli klart fortare. Cykel- och gångbanor samt torg och centrum prioriteras. Starten sker i Landvetter men tanken är att alla orter ska få rent på gatorna lite snabbare den här våren.
– Vår målsättning är att allt ska vara klart den 15 maj. Samtidigt är det svårt att lova något fullt ut. Det kan fortfarande komma kalla nätter med halka som följd. Den kan även komma snö. Väder och vind påverkar alltid. Men vi har en målsättning om att bli klara tidigare än vi varit förr, säger Jonny Rosander.

Jonny Rosander är driftingenjör på enheten Trafik.
Uppdelat på olika ansvarsområden
Samtidigt vill Jonny Rosander poängtera att de kommunala ytorna som ska rengöras är uppdelade mellan Trafik och Fastighet, vilket ibland lett till missförstånd hos allmänheten. Dessutom finns det en del privata stråk, vid samfälligheter till exempel, som inte sköts av kommunen.
– Det har hänt att någon undrar varför sopmaskinen tar en trottoar på ena sidan men inte på den andra. Men det kan ha att göra med att den delen hör till en fastighet, som en skola exempelvis. Vi har olika ansvarsområden. Och allt tillhör inte heller kommunen. Men alla våra ytor ska sopas nu, säger driftingenjören.
Målet är att allt ska vara klart den 15 maj, men väder och vind kan påverka.
Även Fastighet meddelar att deras arbete startar nu. Inledningsvis kommer flis och grus att sopas fram vid entréer och fasader. Därefter gäller att grus och flis sopas upp med start den 30 mars och under tre veckor framåt.
Inom förvaltningen pågår samtidigt ett arbete för att synkronisera arbetet mellan Trafik och Fastighet, detta med målsättningen att allmänheten inte ska uppleva skillnader mellan kommunens olika ansvarsområden.
