Kontakt
Lyssna

Praktik och arbetsträning

Arbetsmarknadsenheten arbetar för att minska arbetslösheten i Härryda kommun. Vår målsättning är att öka människors möjligheter att ta sig in på arbetsmarknaden. Vi samarbetar med Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, sociala sektorns enheter och näringslivet.

Arbetsträning/praktik

Arbetsträning/praktik kan ske på kommunala och privata arbetsplatser som till exempel:

  • Hos servicelaget som arbetar med yttre miljö
  • På äldreboende med tvättservice
  • Inom trädgårdsskötsel
  • Inom föreningslivet

Rävlanda Trädgårdar

Rävlanda Trädgård erbjuder rehabilitering i en naturnära och grön miljö i och omkring Rävlanda Trädgård.
Mer information och intresseanmälanPDF

Ungdomsjobb

Ungdomsjobb är en satsning i Härryda kommun som initierats av kommunstyrelsen för att förebygga ungas utanförskap.

Ungdomsjobb innebär att ungdomar mellan 15 och 20 år får en möjlighet att jobba extra under helger och kvällar samt under lov på en arbetsplats som är utvald av Härryda kommun. Arbetsplatsen kan vara en kommunal eller privat arbetsplats som kan tänka sig att ställa upp för den unge. Ungdomen får en handledare på plats och har kontinuerligt kontakt med handläggaren för ungdomsjobb under tiden som ungdomsjobbet pågår.

Tanken med ett ungdomsjobb är att ge ungdomar i riskzon en möjlighet att få en bra introduktion till vuxen- och arbetslivet och en attraktiv sysselsättning på fritiden. Detta ska leda till att ungdomarna får en stärkt självbild och en känsla av att vara delaktiga och behövda.

Ungdomsjobb initieras av den personal på skola, fritid eller socialtjänst som har kontakt med ungdomen.

Kontakt

Carin Samuelsson, enhetschef
031-724 84 06
carin.samuelsson@harryda.se
Björn Stigring, verksamhetsutvecklare för arbetsträning
031-724 84 11
bjorn.stigring@harryda.se

Marie Janson,
samordnare
031-724 89 16
marie.janson@harryda.se
Jenny Hennecke,
handläggare/jobbcoach
031-724 88 51
jenny.hennecke@harryda.se

Marie André,
handläggare/jobbcoach
031-724 84 28
marie.andre@harryda.se

Veronika Karlsson, handläggare/jobbcoach
031-724 61 20
veronika.karlsson@harryda.se

Sara Jansson, handläggare/jobbcoach
031-724 88 52 
sara.jansson@harryda.se

Radwan Alhourani Mohammed
Företagskoordinator
031-724 85 46
mohammedradwan.alhourani@harryda.se

Alexander Jakobsson
Arbetsterapeut
031-724 89 78
alexander.jakobsson@harryda.se
Jane Åhrén,
aktiveringspedagog
031-724 61 73 jane.ahren@harryda.se
Huda Alnjjar,
administratör
031-724 89 87huda.alnjjar@harryda.se
Lisa Östensson, handläggare/jobbcoach
(föräldraledig)
031-724 84 28
lisa.ostensson@harryda.se

Besöksadress:
Rådastocksvägen 1 i Mölnlycke

Postadress:
Härryda kommun
Integration och arbetsmarknad
435 80  Mölnlycke
socialtjansten@harryda.se