Lyssna

Arbetsmarknadsenhet

Vi arbetar för att minska arbetslösheten i Härryda kommun. Vår målsättning är att öka människors möjligheter att ta sig in på arbetsmarknaden. Vi samarbetar med Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, sociala sektorns enheter och näringslivet.

Vi vänder oss till:

  • arbetssökande ungdomar och vuxna (18-65 år)
  • personer i behov av rehabilitering
  • personer i behov av språkpraktik

Vi hjälper till med:

Vi utför arbetsinriktad rehabilitering genom träningsplatser och praktikplatser. Administrerar och placerar offentligt skyddade anställningar OSA, feriepraktik, arbetspraktik, ungdomsjobb och ungdomstjänst. 

Kontakt

Carin Samuelsson, enhetschef
031-724 84 06
carin.samuelsson@harryda.se
Björn Stigring, verksamhetsutvecklare för arbetsträning
031-724 84 11
bjorn.stigring@harryda.se

Marie Janson,
samordnare
031-724 89 16
marie.janson@harryda.se
Hasti Naderifar,
handläggare/jobbcoach
Vikarie:
Sara Jansson
031-724 87 38 
sara.jansson@harryda.se

Lisa Östensson,
handläggare/jobbcoach
Vikarie:
Marie André
031-724 84 28
marie.andre@harryda.se

Veronika Karlsson, handläggare/jobbcoach
031-724 61 20
veronika.karlsson@harryda.se

Radwan Alhourani Mohammed
Företagskoordinator
031-724 85 46
mohammedradwan.alhourani@harryda.se

Alexander Jakobsson
Arbetsterapeut
031-724 89 78
alexander.jakobsson@harryda.se
Jane Åhrén,
aktiveringspedagog
031-724 61 73 jane.ahren@harryda.se
Huda Alnjjar,
administratör
031-724 89 87huda.alnjjar@harryda.se
Besöksadress:
Rådastocksvägen 1 i Mölnlycke

Postadress:
Härryda kommun
Integration och arbetsmarknad
435 80  Mölnlycke
socialtjansten@harryda.se