Kulturstipendium
Varje år delar Härryda kommun ut ett kulturstipendium, som kan sökas av enskild person med anknytning till Härryda kommun.
Kulturstipendiet är avsett som stöd och uppmuntran till fortsatt utbildning och utveckling inom kulturområdet (litteratur, musik, dans, teater, film, foto, bildkonst, konsthantverk, design, kulturmiljövård, hembygdsvård eller därmed jämförbara områden inom kulturell verksamhet).
2022 års stipendiater: Hjalmar Ljungberg och Julia Lindgren
Motiveringar:
Kulturstipendiet tilldelas Hjalmar Ljungberg, som stöd och uppmuntran till fortsatt utveckling av en talangfull och målinriktad musikstuderande med sikte mot en yrkeskarriär som trombonist.
Kulturstipendiet tilldelas Julia Lindgren, som uppmuntran och stöd till en ung begåvning med sången som instrument och som med stort engagemang har målet inställt på en karriär inom operavärlden.
Beslutet fattades på välfärdsnämndens möte 4 maj. Mottagarna fick 15 000 kronor att dela på.
Ansökan
Ansökan för 2023 års kulturstipendium har ännu inte öppnat.
Susanna Eskilsson Juhlin, kultur- och fritidschef