Till innehållet

Politiker i bolag och övrig representation

I följande bolag, som helt eller delvis ägs av kommunen, är politiker från Härryda kommun styrelseledamöter, ombud eller revisorer. Kommunfullmäktige beslutar om vem som ska företräda kommunen i bolagen.

Politiker finns äve representerade i organisationer som styrelseledamöter, ombud, observatörer, gode män, revisorer samt nämndemän.

Härryda Energi AB

Styrelse från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

Ledamöter

  • Mikael Johannison (M), ordförande
  • Björn Magnusson (S), vice ordförande
  • Anders Norlin (M)
  • Martin Helgegren (C)
  • Katarina Kristiansson (MP)

Ersättare

  • Ingemar Lindblom (M)
  • Ulrika Nordenstam (M)
  • Erik Lagerström (L)
  • Ing-Marie Samuelsson (S)
  • Robert Langholz (S)

Lekmannarevisorer från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

  • Marcus Tonell (L)

Ersättare för lekmannarevisor

  • Bengt Sandén (SD)

Ombud i bolagsstämma 2019-2022

  • Gunnar Häggström (M)

Ersättare för ombud 2019-2022

  • David Dinsdale (L)
  • Ulla-Karin Johansson (S)

Härryda Energi Elhandel AB

Styrelse från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

Ledamöter

  • Mikael Johannison (M), ordförande
  • Björn Magnusson (S), vice ordförande

Ersättare

  • Anders Norlin (M)

Lekmannarevisorer från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

  • Marcus Tonell (L)

Ersättare för lekmannarevisor

  • Bengt Sandén (SD)

Härryda Vatten och Avfall AB

Styrelse från ordinarie bolagsstämma 2021 och till ordinarie bolagsstämma 2023

  • Bengt Johansson (M), ordförande
  • Roland Jonsson (MP), vice ordförande
  • Håkan Söderström (M)
  • Hans Jakobsson (C)
  • Martin Tengfjord (SP)
  • Oskar Sköld (S)
  • Erik Holm (SD)

Lekmannarevisorer till och med ordinarie bolagsstämma 2023

  • Bengt Sandén (SD)
  • Mats Eskilson (M)

Ersättare för lekmannarevisorer

  • Marcus Tonell (L)
  • Christer Holmberg (C)

Ombud i bolagsstämma till och med ordinarie bolagsstämma 2023

  • Kersti Lagergren (M)

Ersättare för ombud

  • Steinar Walsö-Kanstad (KP)
  • Björn Magnusson (S)

Landvetter Södra Utveckling AB

Styrelse från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

  • Per Vorberg (M), ordförande
  • Patrik Linde (S), vice ordförande
  • Anders Halldén (L)
  • Hans Jakobsson (C)
  • Siw Hallbert (S)

Lekmannarevisorer från ordinarie bolagsstämma 2019 och till och med ordinarie bolagsstämma 2023

  • Christer Holmberg (C)
  • Ingegerd Helén (S)

Ersättare för lekmannarevisorer

  • Leif-Ove Bohlin (KD)
  • Bengt Sandén (SD)

Ombud i bolagsstämma 2019-2022

  • Tony Wahl (C)

Ersättare för ombud 2019-2022

  • Grim Pedersen (M)
  • Björn Magnusson (S)

Förbo AB

Styrelse från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

Ledamöter

  • Anders Halldén (L), ordförande
  • Thomas Gustavsson (S)

Ersättare

  • Håkan Söderström (M)
  • Sven Helén (S)

Lekmannarevisor från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

  • Ing-Britt Magnusson (S)

Ombud vid bolagsstämma 2019-2022

  • Gunnar Häggström (M)

Ersättare för ombud 2019-2022

  • David Dinsdale (L)
  • Robert Langholz (S)

Göteborgsregionens Ryaverks AB, Gryaab

Styrelse från ordinarie bolagsstämma 2019 och till och med ordinarie bolagsstämma 2023

  • Bengt Johansson (M)

Ombud vid bolagsstämma 2019-2022

  • Kersti Lagergren (M)

Ersättare för ombud 2019-2022

  • Peter Herrman (L)
  • Ulrika Öst (S)

Gryaab ägarråd 2019-2022

  • Per Vorberg (M)
  • Patrik Linde (S)

Renova AB

Styrelse från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

Ersättare

  • Ing-Marie Samuelsson (S)

Ombud vid bolagsstämma 2019-2022

  • Per Vorberg (M)

Ersättare för ombud 2019-2022

  • Erik Lagerström (L)
  • Ulrika Öst (S)

Renova AB ägarråd 2019-2022

  • Per Vorberg (M)
  • Patrik Linde (S)

Renova Miljö AB

Styrelse från ordinarie bolagsstämma 2019 och till ordinarie bolagsstämma 2023

Ersättare

Ing-Marie Samuelsson (S)

Göteborgsregionen, GR

Förbundsfullmäktige för perioden 1 januari 2019- 31 december 2022

Ledamöter

  • Per Vorberg (M)
  • Grim Pedersen (M)
  • Erik Lagerström (L)
  • Patrik Linde (S)

Ersättare

  • Kersti Lagergren (M)
  • Maria Kornevik Jakobsson (C)
  • Lars Landrö (KD)
  • Siw Hallbert (S)

Göteborgsregionens förbundsstyrelse 2019-2022

Ledamot

  • Per Vorberg (M)

Ersättare

  • Peter Arvidsson (SD)

Adjungerad

  • Patrik Linde (S)

Göteborgsregionens delregionala kollektivtrafikråd 2019-2022

Ledamot

  • Per Vorberg (M)

Ersättare

  • Peter Arvidsson (SD)

Göteborgsregionens styrgrupp för social välfärd 2019-2022

Vice ordförande

  • Patrik Linde (S)

Göteborgsregionens utbildningsgrupp 2019-2022

Ledamot

  • Maria Kornevik Jakobsson (C)

Räddningstjänstförbundet Storgöteborg

Fullmäktige för perioden 1 december 2018 - 30 november 2022

Ledamöter

  • Per Vorberg (M)
  • Kristin Arplöw (S)

Ersättare

  • David Dinsdale (L)
  • Mats Werner (S)

Förbundsstyrelse 2019-2022

Ledamot

  • Owe Willingskär (M)

Ersättare

  • Lena Fredriksson (S)

Revisor

  • Mats Eskilsson (M)

Samordningsförbundet Insjöriket (FINSAM)

Styrelse för perioden 1 april 2019 - 31 mars 2023

Ledamot

  • Maria Kornevik Jakobsson (C)

Revisor

  • Birgitta Eriksson (S)

Förvaltningshögskolans råd för utbildning och forskning (KOLV)

Ledamot 2019-2022

  • Per Vorberg (M)

Representant förvaltningen

  • Peter Lönn, kommundirektör

Kommunforskning i Västsverige, KFI

Ledamot 2019-2022

  • Per Vorberg (M)

Representant förvaltningen

  • Peter Lönn, kommundirektör

Svenskt vatten

Ledamot i styrelse 2019-2022

  • Bengt Johansson (M)

INERA AB

Ägarråd och bolagsstämma 2019-2022

  • Per Vorberg (M)

Ersättare

  • Patrik Linde (S)

Wendelsbergs folkhögskola

Adjungerad i styrelse 2019-2022

  • Gun Wågsjö (C)

Airport Region Conferens (ARC)

Ledamot 2019-2022

  • Per Vorberg (M)

Tolkförmedling Väst

Ordinarie 2019-2022

  • Maria Kornevik Jakobsson (C)

Ersättare

  • Siw Hallbert (S)

Kommuninvest ekonomisk förening

Ombud 2019-2022

  • Per Vorberg (M)

Ersättare

  • David Dindale (L)

Västra Götalandsregionen

Regionfullmäktige 15 oktober 2018 - 14 oktober 2022

Ledamot

  • Per Vorberg (M)

Styrelse för Göteborgs botaniska trädgård 2019-2022


Ledamot

  • Per Vorberg (M)

Vårdsamverkan Göteborgsområdet

Ledamot 2019-2022

  • Maria Kornevik Jakobsson (C)

Ersättare

  • Sven Karlsson (M)

Västra hälso- och sjukvårdsnämnden

Ersättare 2019-2022

  • Patrik Linde (S)

Patientnämnden i Göteborg

Ledamot 2019-2022

  • Maria Kornevik Jakobsson (C)

Vattenvårdsförbund

Ombud i Göta Älvs vattenvårdsförbund 2019-2022

  • Bengt Johansson (M)

Ersättare

  • Erik Lagerström (L)

Representant i Kungsbackaåns vattenvårdsförbund 2019-2022

  • Sven Johansson (M)

Ersättare

  • Martin Helgegren (C)

Ombud i Lygnerns vattenråd 2019-2022

  • Sven Johanson (M)

Ersättare

  • Holger Karlsson (C)

Representant till vattenråd för Lygnerns avrinningsområde 2019-2022

  • Sven Johanson (M)

Ersättare

  • Holger Karlsson (C)

Representant till vattenråd för Mölndalsåns avrinningsområde 2019-2022

  • Bengt Johansson (M)

Ersättare

  • Erik Lagerström (L)

Representanter förvaltningen

Emma Nevander, miljösamordnare/miljöekolog
Linda Harald, miljöskyddsinspektör

LAG (Local Action Group) Göteborgs Insjörike

Representant 2019-2022

  • David Dinsdale (L)

Ersättare

  • Patrik Linde (S)

Vägföreningar

Observatör i styrelsen för Rävlanda vägförening 2019-2022

  • Sven Johanson (M)

Observatör i styrelsen för Hindås vägförening 2019-2022

  • Owe Willingskär (M)

Lantmäteriförrättningar

Gode män, tätortsfrågor 2019-2022

  • Owe Willingskär (M)
  • Peter Herrmann (L)
  • Lena Gustavsson (S)

Ersättare

  • Sven Johanson (M)
  • Varinder Bajwa (S)

Gode män, jord- och skogsbruksfrågor 2019-2022

  • Owe Willingskär (M)
  • Holger Karlsson (C)
  • Thomas Gustavsson (S)

Ersättare

  • Peter Herrmann (L)
  • Robert Langholz (S)

Härryda Civilförsvarsförening

Observatör 2019-2022

  • Owe Willingskär (M)

Göteborgs Tingsrätt

Nämndemän 2020-2023

  • Ingemar Lindblom
  • Eva Karlsson
  • Åsa Lindén
  • Hengameh Mokthari
  • Rickard Rosengren
  • Claes Anger
  • Valentina Vokshi
  • Pernilla Sjöberg
  • Peter Wågsjö
  • Britt-Marie Nordin
  • Varinder Bajwa
  • Birgitta Berntsson
  • Karina Nilsson
  • Boris Leimar
  • Anders Johansson
  • Marie Davidsson
  • Rolf Vestman
  • Marcus Lillvik
  • Maria Kornevik Jakobsson

Kontakt

Kontaktcenter

Härryda kommun
435 80 Mölnlycke
Fler kontaktuppgifter

Kan vi göra sidan bättre?

Lämna dina synpunkter



Ange din e-postadress om du önskar svar på din synpunkt
Senast ändrad: 2022-09-16